mosaice art wood - کاشی شکسته روی چوب

کاشی شکسته روی چوب

فهرست عناوین

یکی از انواع هنرهای دستی بسیار جذابی که می توان آن را دنبال کرد، ساخت کاردستی با کاشی شکسته است. کار با کاشی شکسته ساده و طرح دار می تواند برای ساخت کارهای هنری مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد. این تکنیک هنری منحصر به فرد است که می توان آن را در حالت های متنوعی اجرا کرد.

هنر کاشی شکسته از کنار هم قرار گرفتن تکه های خرد شده سرامیک یا کاشی بر روی اشیا گوناگونی به وجود می آید .به هنر کاردستی با کاشی شکسته، هنر معرق کاشی نیز گفته می شود. این هنر را می توان در سبک های مختلف و روی سطوح متفاوتی اجرا کرد.

کاشی شکسته روی شیشه یکی از آنهاست که در آن طرح کاشی کاری روی شیشه یا آینه اجرا می شود. هنرمند می تواند انواع طرح با کاشی شکسته را روی سطوح شیشه ای اجرا کند. اجرای طرح خام کاشی شکسته روی آینه می تواند یکی از انواع جذاب این تکنیک باشد.

اما سطوح دیگری نیز برای اجرای معرق کاشی وجود دارد. از مهم ترین آنها می توان به اجرای انوع طرح با کاشی شکسته روی سفال، طرح ساده کاشی شکسته روی دیوار، اجرای معرق کاشی روی ام دی اف، کاشی کاری روی میز و طرح معرق کاشی روی چوب اشاره کرد. اجرای کاشی شکسته روی چوب می تواند قطعات هنری بسیار زیبایی را خلق کند که همگی زیبا و جذاب هستند.

هنرمند با توجه به متریال اولیه ای که در اختیار دارد می تواند تصمیم بگیرد که کاشی شکسته را در چه زمینه ای اجرا کند و از چه سطحی برای پیاده کردن طرح خام برای کاشی کاری و ایجاد کاردستی با کاشی شکسته استفاده نماید.

wood mosaic - کاشی شکسته روی چوب

هنر معرق کاشی روی چوب

کاشی شکسته روی چوب هنری زیباست که جلوه ای بی نظیر از طبیعت را با رنگ های برجسته القا می کند. در این هنر زیبا می توان طرح های مختلفی را روی سطوح چوبی پیاده کرد. از اجرای طرح خام کاشی شکسته ساده گرفته تا انواع پیچیده تر طرح با کاشی را می توان روی سطوح چوبی اجرا کرد. تابلو کاشی شکسته روی چوب را می توان به عنوان یک اثر هنری زیبا در دکوراسیون های مدرن و لوکس مورد استفاده قرار داد.

مورد مهم بعدی در انتخاب نوع سطوح چوبی است. در خصوص اجرای طرح معرق کاشی روی چوب، هنرمند می تواند بسته به سلیقه و ایده ای که در ذهن دارد از سطوح مختلف چوبی استفاده کند. برای مثال امکان چسباندن کاشی روی ام دی اف و اجرای یک طرح با کاشی شکسته روی این سطوح وجود دارد.

در کنار کاشی شکسته هنرمند امکان اجرای طرح کاشی کاری روی چوب با آینه را نیز دارد. این قطعات هنری نیز می توانند زیبایی بسیار زیادی، خصوصا در دکوراسیون داخلی داشته باشند. با اجرای نقاشی شکسته ساده و انواع طرح ها با کاشی شکسته ساده می توان کارهای هنری متنوعی را به وجود آورد.

خلاقیت اولین اصل در کاردستی با کاشی شکسته است که هنرمند را محدود به استفاده از ماده اولیه خاصی نمی کند، چرا که همان طور که پیش از این هم گفته شد می توان کاردستی با سرامیک شکسته را روی سطوح مختلف امتحان کرد و طرح ها و رنگ های متنوعی را در آثار به کار برد.

هنرمندان کاشی شکسته حتی از خرده ها و قطعات سنگ و شیشه و پوسته تخم مرغ هم در کارهایشان استفاده می کنند. طرح خام کاشی شکسته روی آینه یا مواردی از این دست نیز محبوبیت زیادی دارد. در این مطلب یکی از جذاب ترین انواع این هنر یعنی کاشی شکسته روی چوب یا طرح معرق کاشی روی چوب را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

mosaic art - کاشی شکسته روی چوب

آموزش کاشی شکسته روی چوب

شما نیز میتوانید با شرکت در کلاس های کاشی شکسته روی چوب تصویرگران پویا اندیش با انواع کاربرد های این هنر آشنا شده و علاوه بر چوب ، روی سفال ، آینه و …. این هنر زیبا را پیاده کنید. علاوه بر این موارد زیر نیز در این دوره ها آموزش داده می شود:

  • اموزش طرح کاشی کاری روی چوب با آینه
  • آشنایی با انواع طرح خام برای کاشی کاری
  • نحوه کاشی کاری روی میز
  • نحوه اجرای طرح کاشی معرق ساده روی سطوح مختلف
  • نقاشی شکسته ساده و نحوه نقاشی کاشی کاری

در ادامه نیز بعد از گذراندن دوره های آموزش معرق کاشی طرح خام کاشی شکسته و تکنیک های مرتبط هنرمندان می توانند قطعاتی مانند جا کلیدی با کاشی شکسته، اجرای انواع کاردستی کاشی کاری، اجرای طرح خام کاشی شکسته روی آینه و چسباندن کاشی روی ام دی اف را خواهند داشت. علاوه بر با اجرای طرح ساده کاشی شکسته یا انواع طرح با کاشی شکسته روی میز، امکان ساخت میز کاشی کاری شده بسیار زیبا و جذاب را نیز پیدا خواهند کرد.

یکی دیگر از گزینه های جذابی که در اجرای طرح با کاشی روی سطوح چوبی وجود دارد، امکان تزئین جعبه های چوبی با این کاشی هاست. می توان از طرح شکسته ساده یا حتی ترکیب سرامیک شکسته و آینه برای تزئین جعبه های چوبی استفاده کرد و به این ترتیب یک کاردستی زیبا با استفاده از طرح معرق کاشی روی چوب داشت.

art mosaic - کاشی شکسته روی چوب

فکر می کنید می توان کاشی شکسته را روی چوب اجرا کرد؟

جواب بله می باشد. بهتر است بدانید که تکنیک کاشی شکسته را بر روی هر سطحی که محکم باشد می توان

انجام داد و چوب یکیاز بهترین سطوح برای این کار است. سطح چوب می تواند یک سطح عالی و بسیار مناسب برای اجرای انواع طرح خام کاشی شکسته باشد و با یک کاشی کاری هنرمندانه روی این سطوح می توان آثار هنری متنوعی را خلق کرد.

البته در نظر داشته باشید که برای کاشی شکسته روی چوب نیاز به چوب های بدون روکش دارید. تا بتوانید انواع طرح کاشی معرق روی چوب را اجرا کنید. کار روی چوب ساده و دوست داشتنی است و حساسیت ویژه ای ندارد. در نتیجه هنرمند از کاردستی با سرامیک شکسته نهایت لذت را می برد.

برای کار با کاشی شکسته روی چوب می توان از چوب های ام دی اف بدون روکش و با ضخامت مناسب استفاده کرد در اصطلاح چوب خام برای کاشی شکسته مناسب تر است. برای چسباندن کاشی روی ام دی اف باید به نکات مهم کار با کاشی شکسته روی چوب توجه کرد. یکی از این موارد، ضخامت مناسب ام دی اف مورد استفاده برای کاردستی کاشی کاری است.

استادکاران بهترین ضخامت ام دی اف را بین 8 تا 16 میلیمتر می دانند و اعتقاد دارند که این ضخامت برای کاشی شکسته استحکام خوبی دارد. لایه های چوب کمتر از 5 میلیمتر تحمل سنگینی و وزن کاشی های شکسته را نداشته و ممکن است تاب بردارند البته این موضوع به نوع و بافت چوب نیز بستگی دارد.

برخی از استادکاران با تجربه کاشی شکسته قادرند تا با ظرافت کاری از چوب 5 میلیمتری نیز استفاده کنند و انواع طرح با کاشی را روی این سطوح اجرا کنند، بدون اینکه صفحه چوبی زیر کار تاب بردارد البته این نوع طرح ها عموما کوچکتر از اندازه معمول هستند.

ولی برای شروع کار پیشنهاد می شود که از چوب های ضخیم تر و محکم تر استفاده کنید تا با خیال راحت بتوانید کار را اجرا کنید.

کاشی شکسته روی چوب هزینه کمتری دارد و از صفحات دیگر نیز بسیار ساده تر است. علاوه بر ام دی اف می توانید از تخته سه لایی، تخته 5 لایی و 7 لایی نیز برای اجرای کاشی شکسته روی چوب استفاده کنید. تمام این مزیت ها کاردستی با کاشی شکسته را جذاب تر و آسان تر می کند.

broken tile wood - کاشی شکسته روی چوب

آموزش کاشی شکسته برای تزیین چوب

در آموزش کار با کاشی شکسته روی چوب اولین مورد انتخاب ابزارهاست. ابزارهایی که برای اجرای طرح معرق کاشی روی چوب نیاز است، ابزارهای بسیار ساده ای هستند. در کل کاشی شکسته یا معرق کاشی نیاز به ابزار مخصوصی ندارد. برای شروع باید یک انبر برای شکستن کاشی ها در اختیار داشته باشید. از طرفی نیز برای اجرای طرح خام کاشی کاری روی سطوح مختلف به انواع چسب نیاز خواهید داشت. برای معرق کاشی طرح خام کاشی شکسته، به چسب چوب نیاز دارید تا از آن برای چسباندن کاشی های شکسته روی سطوح چوبی استفاده کنید.

 مورد دیگری که به آن نیاز خواهید داشت، انتخاب یک سطح مناسب برای اجرای کاردستی با کاشی شکسته است. بسته به این که چه نوع کاری در نظر است می توان از سطوح شیشه ای، ام دی اف، آینه و … برای این کار استفاده کرد. حتی در برخی از پروژه های طرح با کاشی، می توان از ترکیب آینه و چوب با هم استفاده کرد و اجرای طرح کاشی کاری روی چوب با آینه را دنبال کرد.

وسایل دیگری که به آن نیاز دارید، انتخاب کاشی های مورد نظر است. می توان از انواع طرح ساده برای کاشی کاری یا طرح های متنوع دیگر استفاده کرد. بهتر است از قبل کاشی های مورد نظر را در رنگ مناسب خرد کنید و از بین تکه های خرد شده، مناسب ترین ها را انتخاب کنید.

در نظر بگیرید که طرح چگونه است و به کدام یکی از این قطعات نیاز دارید این کار به تجسم فضایی و خلاقیت ذهنی زیادی نیاز دارد. همه قطعات کاشی برای طرح شما مناسب نیستند پس در انتخاب دقت کنید تا کار خوبی داشته باشید. استفاده از انواع کاشی شکسته ساده یا طرح دار می تواند با توجه به نوع کاری که انجام می دهید مد نظر قرار بگیرد.

در نهایت نیز به متریال و ابزاری برای تکمیل کارها نیاز خواهید داشت. ملات کاشی یکی از این ترکیبات است که می توان از آن برای بندکشی کارها استفاده کرد. سپس از یک ابر پتینه نیز باید برای پاک کردن ملات اضافی روی کاشی های شکسته کمک گرفت.

دوم

قبل از هر اقدامی بهتر است طرح دلخواه را روی کاغذ بکشید. اگر در نقاشی تبحری ندارید مشکلی وجود ندارد و می توانید به سادگی طرح را کپی کنید. ترسیم ساده و اولیه طرح با کاشی شکسته روی کاغذ می تواند دقت اجرای مراحل بعدی را افزایش دهد. مهم اینست که طرح با ذوق هنری شما همگام باشد.

طرح را روی صفحه چوبی به کمک کاربن کپی کنید نگران خط های طرح روی چوب نباشید این قسمت ها بعد از پایان کار به هیچ وجه دیده نخواهد شد. در اجرای طرح های مورد نظر نیز دست شما باز است. می توانید با توجه به نوع کاشی های شکسته مورد استفاده از انواع طرح خام برای کاشی کاری استفاده کنید. برای مثال در استفاده از کاشی شکسته ساده بهتر است با طرح کاشی شکسته ساده کار کنید. داشتن یک طرح خام کاشی شکسته می تواند به شما در انتخاب رنگ ها و طرح های مراحل بعدی کمک زیادی کند.

سوم

قطعات مناسب را با چسب روی چوب بچسبانید و طرح را کامل کنید بین کاشی های شکسته بین 3 تا 5 میلیمتر فضای خالی در نظر بگیرید. این فضای خالی به بهتر دیده شدن طرح نهایی بسیار کمک می کند. این قسمت از کار باید کاملا خشک شود پس زمان کافی برای خشک شدن کاشی ها در نظر بگیرید. در یک تکنیک دیگر می توان با استفاده از یک قطره چسب چوب یا نوار چسب، قطعات کاشی شکسته را روی کاغذ چسباند و سپس این کار را روی چوب اجرا کرد. در واقع بعد از تکمیل طرح معرق کاشی روی کاغذ، این کار را با چسب چوب روی سطح چوبی مورد نظر چسباند.

در این مرحله نوبت به بتونه کاری رسیده که کار ساده ای است. مقداری پودر مل را با رنگ پودری دلخواه و مناسب مخلوط کنید و به آن چسب چوب اضافه کنید. این ملات همه فضای بین کاشی های خرد شده را پوشش می دهد. غلظت مناسب برای این ملات چیزی به غلیظی ماست است. این کار می تواند به تثبیت کاردستی با کاشی شکسته کمک کند. ملات خیلی سفت و یا آبکی مناسب برای این کار نیست و پوشش مناسبی را ایجاد نمی کند.

چهارم

در مرحله بعدی اجرای طرح معرق کاشی روی چوب باید اجازه دهید ملات کمی خشک شود نگران ملات اضافی روی کاشی ها نباشید. پس از 15 تا 20 دقیقه با کمک یک دستمال روی طرح را پاک کنید. به این کار بندکشی می گویند که به زیبایی کار کمک می کند و باعث می شود کاردستی با سرامیک شکسته جذابیت بیشتری داشته باشد.

ترکیب پودر خاک سنگ و سیمان سفید به همراه کمی آب نیز خمیر مناسبی برای بندکشی و پوشش فضای بین کاشی های خرد شده است که در صورت دلخواه به جای پودر مل به کار می رود. کاشی شکسته روی چوب را تا خشک شدن کامل در معرض هوای آزاد قرار دهید. در صورتی که کارها خوب خشک نشده باشند و از آنها استفاده شود، احتمال خراب شدن طرح با کاشی شکسته روی چوب وجود دارد.

wood art - کاشی شکسته روی چوب

ساخت تابلو طرح کاشی شکسته روی چوب

یکی از جذاب ترین کارهایی که می توان از طریق اجرای طرح با کاشی شکسته انجام داد، ساخت تابلو طرح کاشی شکسته روی چوب است. در این خصوص باید ابتدا یک سطح مناسب چوبی به عنوان پایه کار را انتخاب کرد و سپس با توجه به طرحی که در نظر دارید، قطعات کاشی شکسته را روی این سطح چسباند.

باز هم مانند قبل باید کاشی ها را از قبل خرد کرد و کاشی های شکسته برای اجرای طرح با کاشی را آماده کرد. انتخاب طرح نیز مهم است. باید ابتدا طرح خام کاشی کاری را انتخاب و آن را پیاده کرد تا در ادامه با کاشی های شکسته طرح اولیه تکمیل شود. طرح کاشی معرق ساده با مفاهیم مختلفی مانند تصاویری از طبیعت می تواند در اجرای طرح معرق کاشی روی چوب برای ساخت تابلو مورد استفاده قرار بگیرد. این تابلوها را می توان با آینه یا نقاشی شکسته ساده نیز زیباتر کرد. تابلو طرح کاشی شکسته روی چوب می تواند یک اثر هنری بسیار منحصر به فرد باشد. آنها یکی از محبوب ترین ها در بین انواع آثار هنری دستی هستند.

Advertisement

.

  دوره های آموزش آنلاین و غیرحضوری تصویرگران پویا اندیش - مدارک معتبر و قابل ترجمه

4.7/5 - (14 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق سایت محفوظ و متعلق به مرکز تخصصی آموزش مجسمه سازی و هنرهای تجسمی - موسسه تصویرگران پویا اندیش می باشد .