مجسمه سازی مدرن

متریال‌های مورد استفاده در مجسمه سازی + راهنمایی کامل

فهرست عناوین

با انواع متریال‌ مجسمه سازی آشنا هستید؟ هنرها همیشه جنبه سرگرم کننده نیز دارند و می‌توانند روحیه و خلق و خوی افراد را بهبود ببخشند. مجسمه سازی یکی از این هنرهای بسیار ارزشمند است. این هنر البته برای هنرمندانی مناسب است که صبر و حوصله زیادی دارند و در انجام کار خود علاقه و ممارست زیادی به خرج می‌دهند. خصوصا ساخت مجسمه‌های سفالی در مقیاس‌های کوچک، قطعا به صبر و حوصله بسیار بیشتری نیاز دارد.

این هنر زیبا می‌تواند با استفاده از یک سری متریال ساده و در دسترس به یکی از سرگرم کننده‌ترین هنرها تبدیل شود. کار دستی‌هایی که در قالب مجسمه سازی ساخته می‌شوند، نه تنها یک اثر هنری بسیار زیبا محسوب می‌شوند، بلکه می‌توان آن‌ها را منشا گرفته از ذهن و روحیه یک هنرمند و مود لحظه ای او در زمان ایجاد این اثر در نظر گرفت. در این جا می‌خواهیم برخی از متریال‌های مورد استفاده در مجسمه سازی را معرفی کنیم که برای سرگرم شدن می‌توان آن‌ها را در نظر داشت و مورد استفاده قرار داد. در این مقاله از مجله مجسمه سازی آکادمی پویااندیش در مورد متریال مجسمه سازی صحبت خواهیم کرد.

چگونه می‌توان مجسمه‌هایی با متریال متفاوت ساخت؟

خشت یا سفال تنها ماده آغازین مجسمه سازی است و این بدان معنا نیست که برای انجام این کار تنها می‌توان از خاک رس استفاده کرد. مجسمه سازی می‌تواند از متریال‌های متعددی بهره ببرد. از مهم‌ترین متریال‌ مجسمه سازی می‌توان به خاک رس، ماسه، خاک اره، کاغذ، پلاستیک، موم، چوب‌های نرم، پارچه، شیشه و گچ اشاره کرد. این متریال در مجسمه سازی نرم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بیشتر بدانید: مجسمه سازی با گچ

در مقابل مجسمه سازی نرم، مجسمه سازی سخت قرار دارد که در آن از متریال‌هایی مانند سنگ، مرمر، برنز، چوب‌های سخت مانند چوب گردو، عاج و سایر استخوان‌ها، صدف‌ها و فلز برای ساخت مجسمه‌ها استفاده می‌شود.

از این رو می‌توان گفت برای مجسمه سازی تنها گزینه موجود خاک رس نیست و این تنها اولین ماده ای است که در مجسمه سازی آن را می‌شناسیم. وجود تنوع در متریال‌ مجسمه سازی ، موجب ایجاد تکنیک‌های متفاوتی در این شاخه هنری نیز شده است.

Sculpture Model 01 min - متریال‌های مورد استفاده در مجسمه سازی + راهنمایی کامل

تکنیک‌های مختلف مجسمه سازی

با وجود تنوع در متریال‌ مجسمه سازی ، تکنیک‌های مورد استفاده برای ساخت قطعاتی از جنس‌های مختلف نیز متفاوت خواهد بود. بسیاری از ما برای بسیاری از انواع پروژه‌های هنری و صنایع دستی در کلاس‌های مدرسه با خاک رس و شن کار کرده ایم. این اشیاء را با دست جمع کردیم و شکل دادیم. اولین پروژه سفالی هر کسی با یک قطعه ساده آغاز شده است. این تکنیک مجسمه سازی، مدل سازی است زیرا ما مواد نرم را جمع آوری می‌کنیم و شکل‌ها و فرم‌های متنوع را ایجاد می‌کنیم.

در درجات پیشرفته‌تر مجسمه سازی، ما حکاکی براده‌ها را با تیغه‌های چاقویی ویژه از طرح‌هایی از صابون، چوب یا هر ماده نرم دیگری مدیریت کردیم. پروژه «آرت تراشه» من روی یک جعبه جواهرات چوبی بود. این تکنیک مجسمه سازی، کنده کاری است. در نتیجه کنده کاری نیز یکی دیگر از انواع مجسمه سازی است.

در تکنیکی دیگر از هنر مجسمه سازی، هنرجویان این رشته تراش و برش مجسمه‌ها را از درختان، یخ و سایر متریال‌های مورد استفاده در مجسمه سازی تجربه می‌کنند. آن‌ها حتی می‌توانند قطعات فلزی مختلف را برای ساختن یک قطعه هنری جدید و کاربردی با هم ترکیب کنند.

weathered statue jesus christ with sheep his hands blurred background min - متریال‌های مورد استفاده در مجسمه سازی + راهنمایی کامل

 بهترین متریال‌ مجسمه سازی

در این مقاله ما 17 مورد از مواد مورد استفاده در مجسمه سازی را در نظر گرفته ایم که از بهترین گزینه‌ها هستند. آن‌ها را می‌توان با تکنیک‌های مختلف مورد استفاده قرار داد. بسیاری از آن‌ها در دسترس ترند و کار با آن‌ها نیز راحت‌تر و مقرون به صرفه تر است. از این رو می‌توانند بهترین گزینه برای انجام یک کار سرگرم کننده محسوب شوند. این 17 مورد شامل موارد زیر می‌شود:

 • سنگ
 • سنگ مرمر
 • برنز
 • چوب‌های سخت
 • چوب‌های نرم
 • عاج و سایر استخوان‌ها
 • رزین‌های مصنوعی
 • چوب پلاستیک
 • گچ
 • سطوح گچ بری ( اندود گچ و سیمان)
 • خاک رس
 • موم
 • بتن
 • پارچه‌های مختلف
 • شیشه
 • یخ
 • فلزات مذاب

در ادامه برخی ایده‌ها و تکنیک‌های مورد نیاز برای استفاده از این متریال‌ مجسمه سازی زیبا و جذاب را توضیح خواهیم داد.

2001.i126.031 artist restorer museum min - متریال‌های مورد استفاده در مجسمه سازی + راهنمایی کامل

ابزارهای مورد نیاز برای کار با متریال‌ مجسمه سازی

اکثر این متریال را می‌توان به راحتی در اختیار داشت. ابزارهای مورد نیاز با توجه به جنس مواد مورد استفاده متفاوت خواهد بود. کارها معمولا به صورت دستی انجام می‌شوند. ممکن است به برخی از لوازم الکتریکی نیاز باشد. انواع اسکنه، چکش‌ها، سوهان، کاغذ سنباده مرطوب و خشک، میز کار، بالابر برای جا به جایی متریال‌های سنگین و اره برقی.

چاقو و قیچی و چسب نیز می‌تواند در برخی از پروژه‌ها به کار آید. علاوه بر این جهت رعایت اصول ایمنی، داشتن لوازم و تجهیزات ایمنی مناسب نیز ضرورت دارد. عینک ایمنی، گوش گیر، دستکش، ماسک‌های مناسب برای جلوگیری از استنشاق گرد و غبار و ذرات و … از جمله این تجهیزات است. برای انجام کار مجسمه سازی حتما از یک محیط کاری با تهویه مناسب استفاده کنید.

StaedtlerFimoAirNaturalModellingClay min - متریال‌های مورد استفاده در مجسمه سازی + راهنمایی کامل

متریال‌ مجسمه سازی سه بعدی

در این تکنیک باز هم از خاک رس به عنوان یکی از کاربردی‌ترین متریال‌های مورد استفاده در مجسمه سازی استفاده می‌شود، با این تفاوت که در این جا میزان و نوع استفاده از خاک رس دقیقا مطابق طراحی انجام شده است تا به این ترتیب سر با جزئیات کامل صورت و مدل مو شکل بگیرد.

در این سبک یقه و ناحیه سینه را نیز به صورت یک واحد حک می‌کنند. از یک پایه اختیاری به منظور حمایت از سر در وضعیت عمودی استفاده می‌شود تا استحکام مجسمه ساخته شده تضمین شود. به این سبک از مجسمه سازی، مجسمه نیم تنه گفته می‌شود. از آن جایی که این کار ساختاری سه بعدی دارد، این قطعه در هر موقعیتی قابل مشاهده است.

مجسمه‌های نقش برجسته

یک نقش برجسته کم یا زیاد نیاز به اعماق متفاوتی از متریال‌های مورد استفاده در مجسمه سازی دارد. آنها تورفتگی‌ها را در پس زمینه برش می‌دهند تا ظاهری از توهم حس عمق را روی سطوح تخت سنگی و سخت ایجاد کنند. طرح خود را روی یک کاشی مرمری کم عمق یا یک تخته سنگی ضخیم قرار دهید. خطوط چیدمان را دنبال کنید و بخش‌های سنگی ناخواسته را بردارید. هر چه سنگ عمیق‌تر باشد، نقش برجسته بالاتر و نمایان‌تر خواهد بود. یک سنگ کم عمق قطعا برجستگی‌های کمی خواهد داشت. مجسمه نهایی می‌تواند یک بیانیه هنری را ارائه دهد. مانند اثر زیر که طرحی از خانواده سلطنتی را نمایش می‌دهد که توسط یک فرشته برکت داده شده اند.

amazing view stone sculpture big lion located gardens by bay singapore min - متریال‌های مورد استفاده در مجسمه سازی + راهنمایی کامل

ساخت مجسمه‌های سنگی

یکی از رایج‌ترین متریال‌های مورد استفاده در مجسمه سازی، همان خاک رس است. نوجوانانی که در کلاس‌های هنری شرکت می‌کنند، مجسمه سازی گلی را در مدرسه یا خانه تجربه می‌کنند. آنها خاک رس را به گونه ای آماده کرده و شکل می‌دهند تا سطح و شکل آن را برای پروژه مورد نظرشان آماده کنند. در واقع یک بلوک گلی مستطیلی یا مربعی شکل به عنوان سطح پایه آماده می‌شود.

سپس هنرجویان می‌توانند سر، صورت، گردن و قسمتی از سینه خود را روی یک بلوک مربع یا مستطیل از خاک رس بکشند. در ادامه نیز از اسکنه و تیغه‌های برش برای برش بخش‌های ناخواسته استفاده می‌شود تا به این ترتیب بتوانند فرم نهایی مجسمه مورد نظر خود را نمایان کنند. این یکی از راحت‌ترین تکنیک‌های مجسمه سازی سخت است.

آشنایی با انواع سنگ‌ها

در بین انواع متریال‌ مجسمه سازی ، سطوح سخت و سنگی یکی از کاربردی‌ترین هاست. اما تنوع آن‌ها نیز بالاست. برای انتخاب نوع سنگ، باید آن‌ها را با توجه به ویژگی‌هایی که دراند، کاربردهای شان، موقعیت استفاده از آن‌ها ( موقعیت‌های داخلی یا خارجی) و مواردی از این دست انتخاب کرد.

ویژگی‌های یک قطعه سنگی، ویژگی‌های کاربردی و زیبایی شناختی آن‌ها را به منظور کمک به ایجاد بهترین طرح‌ها نشان می‌دهند. در وهله نخست، هنرمند تصویر خود را در یک سطح صخره ای مجسم می کند. سپس فرایند مجسمه سازی که شامل کار با ویژگی‌های سنگ است، آغاز شده تا تصویر مد نظر هنرمند به واقعیت تبدیل شود.

1099 tid dwarf bust 2 jpg.lyn0ih.image .fcl min - متریال‌های مورد استفاده در مجسمه سازی + راهنمایی کامل

انواع سنگ‌های مورد استفاده در مجسمه سازی

حال که با اهمیت آشنایی و انتخاب درست نوع سنگ مورد استفاده برای مجسمه سازی آشنا شدیم، بهتر است با هفت نوع سنگ کاربردی در لیست انواع متریال‌ مجسمه سازی نیز آشنا شویم.

سنگ مرمر

سنگ مرمر سنگ ترجیحی برای هنرمندان ماهر و مجسمه سازان صنایع دستی است. سنگ مرمر در داخل ساختمان عمر طولانی تری دارد. از این رو بهتر است برای پروژه‌های داخلی از آن استفاده شود. این نوع سنگ جنبه هنری و زیبایی زیادی دارد، اما با این حال از جمله متریال‌های مورد استفاده در مجسمه سازی است که نیاز به مهارت بالایی دارد.

گرانیت یکی از متریال‌های مورد استفاده در مجسمه سازی

گرانیت نیز یکی دیگر از انواع سنگ است که کارایی بالایی دارد. از این سنگ روی میز، مجسمه‌های انسانی و ساخت و برش سنگ قبر استفاده می‌شود.

سنگ آهک

این سنگ یکی از انواع متریال‌ مجسمه سازی برای موقعیت‌های خارجی است. با این سنگ می‌توان مجسمه‌هایی عالی در فضای باز را ساخت. اما قطعات ساخته شده از این سنگ در امتداد دانه‌ها می‌شکافد و می‌شکنند.

ماسه سنگ یکی از انواع متریال‌ مجسمه سازی

یکی دیگر از متریال سخت مورد استفاده برای مجسمه سازی، ماسه سنگ است. این نوع از سنگ، سنگی طبیعی برای مجسمه سازی با ابزار دستی است. با استفاده از این سنگ می‌توان نقش‌هایی برجسته و اشیاء سه بعدی را ایجاد کرد.

marble sculpture historical figure with medical mask balls min - متریال‌های مورد استفاده در مجسمه سازی + راهنمایی کامل

آلابستر

آلابستر سنگ نرمی است که به راحتی ترک می‌خورد و آسیب می‌بیند. می‌توانید ترک‌ها را با چسب و خاک رس ترمیم کنید. با استفاده از این نوع سنگ می‌توان مجسمه‌های مینیاتوری و ظریفی را ایجاد کرد و روی آن حکاکی کرد.

سنگ صابون یکی از متریال‌ مجسمه سازی

یکی از متریال‌ مجسمه سازی که سطح نرمی دارد و می‌توان از تکنیک حکاکی یا کنده کاری روی آن بهره برد. این گزینه سنگی است که به راحتی با چاقو تراشیده می‌شود و یک گزینه عالی برای افراد مبتدی است.

بتن

بتن ترکیبی از شن و ماسه است. از بتن برای اشیاء هنری یا صنایع دستی داخلی و خارجی استفاده می‌شود و قطعاتی بسیار مستحکم را می‌توان با آن ساخت.

ca13002 duculi2 min - متریال‌های مورد استفاده در مجسمه سازی + راهنمایی کامل

انتخاب بهترین سنگ برای مجسمه سازی 

برای انتخابی بهتر از بین این متریال‌ مجسمه سازی ، بهتر است از نمادهای شخصی بهره ببرید. فکر کنید و گزینه انتخابی خود را با استفاده از دید خلاقانه ای که برای دیدن تصویر تمام شده تجسم کرده اید، انتخاب کنید. سپس اجازه دهید سنگ با شما صحبت کند. اگر سنگ و تصویر بصری شما با هم برخورد کنند، انتخاب اشتباهی است. سنگ و تصویر بصری شما نیاز به توافق دارند. تصویر مجسمه سازی شده با مهارت‌ها، استعدادها، دانش سنگ‌ها و استفاده منطقی از ابزار ظاهر می‌شود.

مجسمه سازی با کنده کاری روی چوب

چوب یکی دیگر از انواع متریال‌ مجسمه سازی است. منبت کاران چوبی می‌توانند با استفاده از چوب و ابزارهای کنده کاری انواع ظروف غذا خوری، کاسه، گلدان، مجسمه، جواهرات، اشیاء و قطعات مذهبی، قایق و تجهیزات مربوط به آن، تزئینات چوبی در داخل و روی ساختمان‌ها، هنرهای تجسمی و دیگر دکورهای هنری را بسازند. افراد بسیاری به گرمی و زیبایی چوب علاقه دارند و استفاده از آن را به جای استفاده از سنگ‌ها برای مجسمه سازی ترجیح می‌دهند.

مراحل کنده کاری روی چوب

برای شروع مجسمه سازی با چوب از طریق تکنیک کنده کاری، ابتدا باید قبل از شروع فرایند کنده کاری طرح اولیه را روی چوب کشید. این طرح به عنوان راهنما و الگو عمل کرده و کار برش چوب را راحت‌تر می‌کند. به این ترتیب می‌توان با دقت و ظرافت بیش تری به محصول نهایی دست یافت.

چوب یکی از محبوب‌ترین انواع متریال‌ مجسمه سازی است. در ادامه باید ابزارهای مورد نیاز برای کنده کاری روی چوب را فراهم کرد. کنده کاری نیاز به ابزارهای ویژه و تصمیم گیری در مورد نوع چوب مورد استفاده دارد.

در صورت دنبال نکردن برخی موارد، این تکنیک مجسمه سازی می‌تواند به یک سرگرمی بسیار گران قیمت تبدیل شود. به این ترتیب بهتر است با یک شی کوچک شروع کنید تا مشخص کنید آیا کنده کاری چوب انتخاب سرگرمی بعدی شماست یا خیر.

2123b4f34c97a248532fe56080523b16 min e1649533989895 - متریال‌های مورد استفاده در مجسمه سازی + راهنمایی کامل

ابزارهای مورد استفاده برای حکاکی روی چوب

برای حکاکی روی چوب و ساخت مجسمه بسته به نوع و سطح پروژه به یک سری لوازم و ابزارهای اختصاصی برای حکاکی نیاز است. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • یک چاقوی جیبی یا مجموعه ای از چاقوهای حکاکی روی چوب
 • اسکنه دستی برای کارهای دقیق
 • گوژها در انواع قاشقی شکل یا مستقیم، برای خرد کردن
 • ابزارهای اختصاصی برای کنده کاری برجسته

نوع چوب و پروژه تعیین می‌کند که از کدام ابزار استفاده شود.

درختان چوب سخت دارای برگ‌های پهن هستند. این شامل همه درختان میوه، بلوط، افرا، توس، اقاقیا، اکالیپتوس، گردو، شاه بلوط، آسپن، ماهون، صنوبر و درخت لیندن است.

چوب‌های نرم دارای سوزن و مخروط هستند. این درختان شامل کاج و صنوبر است. چوب سرخ، صنوبر داگلاس، سدر قرمز غربی، سرو، کاج سفید و چوب باس (محبوب‌ترین چوب‌ها در بین متریال‌های مورد استفاده در مجسمه سازی و کنده کاری) از جمله درختانی با چوب‌های سخت هستند. چوب‌های نرم با ابزار دستی حک می‌شوند و بیشتر چوب‌های سخت به ابزار مکانیکی یا الکترونیکی نیاز دارند.

photo 1447758902204 48010b87c24d min - متریال‌های مورد استفاده در مجسمه سازی + راهنمایی کامل

مجسمه‌های یخی و برفی

مجسمه یخی زیبا است و بسته به دمای سرد اطراف، ساعت‌ها یا چند ماه دوام می‌آورد. سوال این است، “آیا شما آماده مجسمه سازی شیئی هستید که عمر کوتاهی دارد؟” کنده کاری روی یخ یا ساختن قلعه‌های شنی در ساحل عمر کوتاهی دارد. برخی از مردم از بازسازی بدشان نمی‌آید و یخ نیز می‌تواند به عنوان یکی از گزینه‌های محبوب بین انواع متریال‌ مجسمه سازی محسوب شود.

مجسمه‌های یخی با مجسمه‌های دیگر تفاوتی ندارند، زیرا می‌توان آن‌ها را به شکل چهره‌های واقعی یا هنر انتزاعی حک کرد. آن‌ها باید یخ را در دمای انجماد نگه دارند. یک محیط با دوام بهتر، محیط‌های شیشه ای یا کریستال است.

ممکن است در زمستان در فضای باز، روی میزهای بوفه بزرگ در همایش‌ها، عروسی‌ها و گردهمایی‌های تخصصی و در جشنواره‌های یخی که این آثار هنری را به نمایش می‌گذارند، مجسمه‌های یخی را ببینیم. این مجسمه‌ها نمای بسیار زیبایی دارند.

نحوه ایجاد مجسمه‌های برفی و یخی

آن‌ها این شکل را از بلوک‌های یخی از رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و برکه‌های یخ زده حک می‌کنند. اندازه بلوک با استفاده از ابزار دستی یا اره برقی تعیین می‌شود. یک فرد یا یک ماشین ممکن است بلوک یخ را کنده کاری کند. یک روش عاقلانه‌تر این است که آب را در قالب قرار دهید، رنگ را برای رنگ آمیزی اضافه کنید، فریز کنید، حذف کنید و جزئیات را اصلاح کنید.

مجسمه سازی برفی از بلوک‌های یخ زده برف یا مجموعه‌هایی از برف‌های بسته بندی شده با دست استفاده می‌کند. کودکان آدم برفی می‌سازند، در حالی که سازندگان بزرگسال مجسمه‌ها و اشیاء دیگر را می‌سازند. تماشاگران روند ساخت و ساز را تماشا یا نظارت می‌کنند و به این ترتیب همه از این فستیوال یخی لذت می‌برند.

portrait mother little girl shaping clay together 1 min - متریال‌های مورد استفاده در مجسمه سازی + راهنمایی کامل

مجسمه سازی با خاک رس

همه بچه‌های مدرسه ای قالب گیری خاک رس را در مدرسه یا خانه تجربه کرده اند. با دستان مان شروع به کار با خاک رس می‌کنیم تا زمانی که به نظر می‌رسد درست قالب گیری یا بریده شود. برخی از ما با یک توپ گرد از خاک رس مدل سازی را شروع می‌کنیم و مناطق ناخواسته را برش می‌دهیم یا بسته به نوع ایجاد قطعه مورد نظر، تکه‌های خاک رس اضافی را به مجسمه در حال ساخت اضافه می‌کنیم. خاک رس یکی از بهترین انواع متریال‌ مجسمه سازی است.

برای مثال صورت گرد، سر انسان است. سپس خاک رس را در جایی که لازم است برش می‌دهیم یا تورفتگی ایجاد می‌کنیم یا این که به برخی قسمت‌ها، تکه‌های خاک رس را اضافه می‌کنیم تا ویژگی‌های جزئی را به سر بیافزاییم. پس از تکمیل، آثار هنری خود را رنگ می‌کنیم و آن را در کوره قرار می‌دهیم تا سخت و دائمی شود.

دیگران ممکن است خاک رس را به همان روشی که ما خمیر شیرینی را باز می‌کنیم بغلتانند و سپس قطعات مورد نیاز را برش دهند. سپس قطعات برش خورده با فشار دادن قطعات خاک رس به یکدیگر متصل می‌شوند.

برای مثال می‌توانیم شکل‌های سختی از مردان شیرینی زنجبیلی یا دیگر شخصیت‌های کارتونی یا انیمیشن مورد علاقه خود را با اشکال مختلف از خاک رس برش خورده بسازیم. برای برش اشکال دلخواه ممکن است از کاتر شیرینی بری یا چاقوی مجسمه ساز استفاده شود. تکه‌های خاک رس اضافی را می‌توان با فشار دادن قطعات به هم با انگشتان خود یا با استفاده از ابزارهای تیغه ای صاف کننده اعمال کرد.

شروع در یک پروژه کوچک مقرون به صرفه است. با این حال، اگر تصمیم به ساخت و ایجاد پروژه‌های سفالی بزرگ تری داشته باشید، شاید بهتر است قبل از سرمایه گذاری و هزینه کردن در کلاس‌های آموزشی شرکت کنید تا به این ترتیب قدم‌های اصولی تری در این زمینه بردارید.

خاک رس از چه ماده ای تشکیل شده است؟

خاک رس خاکی است که با انواع کانی‌ها و سنگ‌ها مخلوط شده است. خاک رس طبیعی در رنگ‌های قرمز، زرد و سفالی یا قهوه ای موجود است. بسیاری از ما خرید خاک رس را از فروشگاه‌های صنایع دستی و هنری ترجیح می‌دهیم. این ماده مدت هاست یکی از اصلی‌ترین متریال‌ مجسمه سازی است.

Advertisement

.

  دوره های آموزش آنلاین و غیرحضوری
تصویرگران پویا اندیش
مدارک معتبر و قابل ترجمه
 

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق سایت محفوظ و متعلق به مرکز تخصصی آموزش مجسمه سازی و هنرهای تجسمی - موسسه تصویرگران پویا اندیش می باشد .