آموزش موسیقی به کودکان از چه سنی

آموزش موسیقی به کودکان چه فوایدی دارد؟ آیا موسیقی باعث افزایش اعتماد به نفس کودک می شود؟ چه تاثیری در خلاقیت او می گذارد؟ در این مقاله از مجله پویااندیش به بررسی مزایا و فواید آموزش موسیقی به کودکان می پردازیم.

 

چرا باید کودکان را به یاد گرفتن موسیقی تشویق کنید؟

برای کودکان در هر سنی، والدین میتوانند مشوق آنها برای یاد گرفتن موسیقی باشند. در بعضی موارد کودکان موسیقی را در مدرسه،میان دوستان، اقوام میشنوند و جذب میشوند. اگر شما فرزندی دارید که میخواهد موسیقی را یاد بگیرد، می تواند این کار را در آموزشگاهی نزدیک محل سکونت انجام دهد چون یاد گرفتن موسیقی نیازمند زمان پول و تلاش است. البته قطعا صرفا داشتن این فاکتور ها نمی تواند در تقویت قابلیت های موسیقی کودکان موثر واقع شود و این که تا چه میزان توجه و علاقه آنها به موسیقی جلب شود و تا چه میزان آموزشگاه مورد نظر بتواند استعداد های آنها را کشف کرده و پرورش دهد نیز در یاد گرفتن موسیقی ریتیمک کودکان موثر خواهد بود.

باید بررسی کنید که آیا یاد گرفتن موسیقی برای کودک و وضعیت خانوادگی شما مناسب است یا خیر . در اینجا مواردی را که قبل از ثبت نام برای دوره های موسیقی باید به آن توجه کرد، آورده ایم. در ادامه نیز به نکات و تکنیک هایی اشاره خواهیم کرد که می توانند تاثیر زیادی در پیشرفت موسیقی کودکان داشته باشد و مهارت آهنگ خواندن کودکان و علاقه آنها به موسیقی را افزایش دهد.

mother daughter playing together min - موسیقی کودکان

مزایای آموزش موسیقی کودکان

در کنار آموختن نحوه نواختن یک ساز یا آهنگ خواندن بچه ها، موسیقی به فرزندان شما کمک میکند که موسیقی را بفهمند و به درک درستی از آن دست یابند. با یادگیری موسیقی در سنین کم،میتوان عمری سراسر لذت بخش را برای فرد فراهم کند. روحیه کودکان از طریق انجام انواع بازی های ریتمیک کودکان و آهنگ خواندن کودکانه بسیار شادتر خواهد بود.

بیشتر کودکان گوش دادن به موسیقی، رقص و پایکوبی کودکانه، آهنگ خواندن با بچه ها، نقاشی کودکانه موسیقی و … را دوست دارند و با انجام انواع بازی های ریتمیک کودکان و صدا درآوردن با اسباب بازی های خود سعی در ایجاد صداهایی ریتمیک دارند.

در نتیجه به عنوان والدین کودک وظیفه شما این است که این علایق و استعداد های آنها را دنبال کنید و در صورتی که متوجه شدید کودک شما از آهنگ خواندن با بچه ها یا انجام انواع بازی های ریتمیک کودکان لذت می برد، برای پرورش استعداد های موسیقیایی کودک اقدام کنید. اگر کودک شما استعداد دارد، احتمالا از یاد گرفتن موسیقی هم لذت خواهد برد.

کودکان عاشق موسیقی هستند. فعالیت های موسیقی به کودکان کمک می کنند تا مهارت های مهمی مانند تفکر، زبان، هماهنگی در حرکت و درک احساسات را تمرین نمایند. آنها این کار را از طرق مختلفی انجام می دهند. برای مثال زمانی که کودکان از انواع نقاشی موسیقی کودکانه استفاده می کنند یا آهنگ خواندن با بچه ها را تمرین می کنند، یاد می گیرند که چطور با دیگران هماهنگ شوند یا این که چطور از طریق شعر و موسیقی با دیگران ارتباط برقرار کنند. حتی انجام چنین تکنیک ها و کارهایی می تواند بین حواس مختلف کودک نیز ارتباط برقرار کرده و موجب شود کودک شما هماهنگی بین قابلیت های مختلف خود را یاد بگیرد.

young boy playing guitar min - موسیقی کودکان

تاثیر آموزش موسیقی کودکان بر مهارت تفکر

موسیقی ابزار قدرتمندی است که به کودکان در یادگیری مهارت تفکر کردن، کمک می کند. وقتی بچه ها با آلات موسیقی بازی می کنند، آنها علت و معلول را کشف می کنند. آنها می توانند ببینید که فشار دادن یک کلید، یک صدا را می سازد. در کنار ابزار موسیقی، ریتم ها و هماهنگی هایی که در دوره های موسیقی ایجاد می شود، مانند انجام آهنگ خواندن کودکان یا انجام انواع بازی های ریتمیک کودکانه نیز می تواند به افزایش قدرت تفکر کودکان کمک زیادی کند.

علاوه بر این، آنها یاد می گیرند که به تغییرات در صداها توجه کنند، مثلا آنها می آموزند که با اشاره به یک کلید خاص صدایی بلندتر از دیگران به وجود می آید. کاوش در ابزارآلات موسیقی نیز به کودکان کمک می کند تا یاد بگیرند که چگونه ابزار های مختلف کار می کنند و صدای آنها چگونه بوجود می آید. موسیقی ریتمیک کودکان می تواند به افزایش تمرکز آنها کمک کند و از آن جایی که آنها به ریتم داشتن عادت می کنند، نظم و هماهنگی عملکرد هایی که دارند نیز افزایش خواهد یافت.

تقویت زبان با آموزش موسیقی کودکان

خواندن ترانه یک راه عالی برای تمرین زبان برای کودکان می باشد. هنگامی که کودکان می خوانند، آنها تلفظ کلمات و کنار هم قرار دادن جملات را تمرین می کنند. خصوصا در زمان آهنگ خواندن بچه ها به صورت گروهی با هم، توجه آنها به کلمات و تلفظ صحیح آنها بیشتر خواهد شد.

آموزش شعر به همراه آهنگ، در قالب موسیقی ریتمیک کودکان یک راه موثر برای یادآوری اطلاعات است.

درست مانند حروف الفبا که بیشتر افراد برای اولین بار آن را با خواندن آهنگ یاد گرفته اند. مغز ما زبان را زمانی که با موسیقی همراه شده باشد، بهتر به یاد می آورد. از نظر روانشناسی و علمی، قطعا یادگیری زبان در کودکان از طریق موسیقی و انجام نقاشی موسیقی کودکانه دو چندان خواهد بود.

mother daughter playing music singing 1 min - موسیقی کودکان

هماهنگی در حرکت به کمک آموزش موسیقی کودکان

موسیقی به همراه حرکات، به کودکان در تمرین هماهنگی در حرکات کمک می کند. باز هم می توان این هماهنگی را از طریق انجام فرایندهایی مانند آهنگ خواندن کودکان، انجام نقاشی موسیقی کودکان، انجام انواع بازی های ریتمیک کودکان و … به دست آورد.

انجام حرکت انگشت در یک بازی مانند ” لی لی لی حوضک” به کودکان در تمرین کنترل دست و انگشتانشان کمک کرده و این یک مهارت لازم برای نوشتن و دست زدن به اشیاء کوچک می باشد. بنابراین می توان حتی تاثیر و اهمیت موسیقی ریتمیک کودکان را در همان دوره های ابتدایی زندگی آنها نیز جست و جو کرد. کودکان حتی قبل از یادگیری مهارت خواندن و نوشتن می توانند با موسیقی و آهنگ ارتباط برقرار کنند و از این طریق قابلیت های حرکتی و هماهنگی خود را افزایش دهند.

آموزش موسیقی کودکان و احساسات

گوش دادن به موسیقی می تواند به کودکان کمک کند تا در مورد احساسات یاد بگیرند. قطعا هیچ چیزی به اندازه شعر و موسیقی و آهنگ نمی تواند روی برانگیختن احساسات افراد تاثیر بگذارد. در کودکان نیز موسیقی ریتمیک کودکان به همراه نقاشی کودکانه موسیقی می تواند تاثیر زیادی روی احساسات آنها داشته باشد.

موسیقی همچنین می تواند تسکین دهنده و آرامش بخش باشد. به یاد آورید که چگونه کودکان عاشق لالایی ها هستند …

کودکان همچنین می توانند از طریق موسیقی با احساساتشان ارتباط برقرار کرده و مثلا پس از گوش دادن به یک موسیقی خاص، احساسات خود را از طریق ترسیم نقاشی کودکانه موسیقیدان نشان دهند. نقاشی موسیقی کودکانه می تواند بیانگر احساسات مختلفی در کودکان، اعم از محبت، آرامش، عشق و دوست داشتن، هیجان و حتی غم و اندوه باشد. زمانی که یک کودک یک موسیقی ریتمیک کودکانه را به صورت گروهی با دوستان خود می خواند، با ترسیم یک نقاشی موسیقی کودکان می تواند حس هماهنگی، جزئی از گروه بودن، دوست داشتن و اجتماعی بودن را در تصاویری که می کشد، نشان دهد.

موسیقی نقش مهمی در آموزش کودکان دارد. گوش دادن به موسیقی، آهنگ خواندن کودکان، خواندن و بازی با ابزارآلات موسیقی و ترسیم نقاشی موسیقی کودکانه فرصت های یادگیری را برای کودکان بوجود می آورد و باعث می شود تا آنها احساس خوبی پیدا کنند.

پس بهتر است به دنبال راه هایی خلاقانه برای آموزش موسیقی به کودکان در هر سنی باشیم تا بتوان تمایل آنها به یادگیری موسیقی را افزایش داد. برای مثال در آموزشگاه نقاشی در پاسداران سعی می شود با گسترش مهارت هایی مانند انجام انواع بازی های ریتمیک کودکان، ترسیم نقاشی موسیقی کودکان، تقویت مهارت های آهنگ خواندن بچه ها و …، موجب پرورش استعداد نقاشی کودکانه موسیقی در آنها شوند و تمایل آنها به یادگیری موسیقی را افزایش دهند.

father with daughter couch girl holding guitar learning guitar min - موسیقی کودکان

چه چیزهایی باید انتظار داشته باشید

یاد گرفتن موسیقی علاوه بر پول، به زمان و مسئولیت پذیری هم نیاز دارد. برای یک دانشجوی موسیقی، وقت گذاشتن برای یادگیری موسیقی باید جزو اولویت های زندگی باشد. اگر زمان گذاشته نشود هیچ پیشرفتی هم در کار نخواهد بود.

به عنوان والدین، فرزندتان را به مدرسه موسیقی ببرید یا شاهد کلاس های آنلاین او باشید. حضور فعال والدین در کنار کودکان برای یادگیری موسیقی و تقویت مهارت های مرتبط با آن مانند آهنگ خواندن کودکان یا انجام نقاشی کودکانه موسیقیدان، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

والدین میتوانند به جای خرید ابزارهای موسیقی آن ها را اجاره کنند. اگر فرزند شما انتظار دارد زود به زود ساز موسیقی اش عوض شود میتوانید با این روش بدون از دست دادن پول، آن را تعویض کنید.

در زمان تمرین به کودکان خود کمک کنید و به خصوص اگر سن کمی دارند، سعی کنید در انجام تمام تمرین ها و تقویت مهارت های مختلف موسیقی کودک در کنار او باشید و با او تمرین کنید. این کار می تواند علاوه بر تقویت مهارت های موسیقیایی کودک، موجب تشویق بیشتر آنها شده و تمایل آنها برای یادگیری موسیقی ریتمیک کودکان را افزایش دهد. آماده حضور در کنسرت ها برای تشویق نوازنده کوچک خود باشید.

شغل هایی در زمینه موسیقی

گاهی والدین میخواهند فرزندشان موسیقی یاد بگیرد به این دلیل که بعدا از آن کسب درامد کند و موفق شود چون پیانیست های مشهور و ستاره های راک معروف از این راه ثروت فراوانی دارند. اما کودکان ممکن است هدف دیگری برای یاد گرفتن موسیقی داشته باشند. بعضی کودکان میخواهند موسیقی یاد بگیرند چون دوستانش یاد گرفته اند. در این زمینه والدین باید سعی کنند به اهداف و علایق کودک خود احترام بگذارند و سعی کنند بیشتر نقش همراه و مشوق را برای آنها داشته باشند.

یاد گرفتن نواختن یک ساز، راهی برای ایجاد روابط دوستی طولانی مدت میشود. گروه های موسیقی در دبیرستان ها محبوب هستند و میتواند باعث گرفتن بورس تحصیلی برای دانشگاه شود. اشکالی ندارد اگر بخواهید فرزندتان حرفه ای در زمینه موسیقی داشته باشد، اما قطعا در این زمینه باید نظر کودک تان را نیز در نظر بگیرید و سعی کنید به علاقه ای که دارد اهمیت دهید.

مهم نیست فرزند شما در چه سنی ست فقط این مهم است که دقت کنید که اگر فرزندتان به موسیقی علاقه نشان میدهد او را به این سمت هدایت کنید. مهم ترین راه برای تشویق کودکان و هدایت او به سمت یادگیری حرفه ای موسیقی نیز، انتخاب یک آموزشگاه موسیقی معتبر و حرفه ای است که از پایه تا پیشرفته استعداد های موسیقیایی کودکان را پرورش دهد. در این مسیر ممکن است از مهارت های بصری کودک مانند نقاشی کودکانه موسیقی نیز کمک گرفته شود که بر اساس شواهد، این تکنیک ها می توانند تاثیر بسیار زیادی نیز داشته باشند.

یک موضوع مهم این است که باید بدانید هر کودکی که موسیقی یاد میگیرد لزوما موسیقیدان موفقی نخواهد شد. فقط این موضوع مهم است که به هر ترتیب که شده فرزند خود را تشویق کنید و او را به سمت استعداد و مهارتی که دارد، سوق دهید. قطعا اگر در مسیری درست کودکان را پیش ببرید، در این روند، کودکان موفق شدن را هم یاد میگیرند.

ابزارهای موسیقی،کتاب ها و یادگیری آن ارزان نخواهد بود بنابراین باید مطمئن شوید که یاد گیری آن نتیجه مثبتی در پی دارد یا خیر. یکی از معیار هایی که می تواند در تشخیص این مهم به شما کمک کند، رصد علاقه کودک به موسیقی و آهنگ خواندن بچه هاست. باید ببینید که آیا کودک شما هنوز هم به موسیقی و دوره هایی که می گذارند علاقه دارد یا خیر.

انجام نقاشی کودکانه موسیقیدان نیز می تواند نشان دهد که آیا کودک هنوز هم به موسیقی علاقه دارد یا خیر. بهتر است هر ساله علاقه و روند کار فرزندتان را ارزیابی کنید و هرزمان که متوجه شدید فرزندتان بی علاقه شده، بر اساس اینکه چه کاری برای فرزندتان بهتر است، تصمیم جدیدی بگیرید. از یادگیری موسیقی و عشق به آن توسط فرزندتان لذت ببرید این یک تجربه فوق العاده برای اوست.

mother daughter playing music singing min - موسیقی کودکان

آموزش موسیقی به کودکان در پویا اندیش

هدف از این آموزش آشنایی کودکان با نت ها و اصوات ، همراه با انواع بازیهای ریتمیک کودکان می باشد .یادگیری آن ها با رنگ آمیزی و شبیه سازی تصاویر کودکانه صورت می گیرد که می توان این تکنیک را نوعی نقاشی کودکانه موسیقی در نظر گرفت. در این فرایند سعی می شود با برانگیختن حس شور و اشتیاق تصویری کودک، به آن ها به نحوی حرفه ای موسیقی ریتمیک کودکانه آموزش داده شود.

 

5/5 - (6 امتیاز)
11 پاسخ
 1. سارا
  سارا گفته:

  سلام یه سوال داشتم.
  پسر من 5 سالشه میخواد ساز یاد بگیره.
  شما چه سازی رو پیشنهاد میدین؟

  پاسخ
  • پشتیبانی سایت مجسمه سازی
   پشتیبانی سایت مجسمه سازی گفته:

   دوست عزیز سلام.
   امیدواریم شاد و تندرست باشید.
   فرزند شما ابتدا باید ارف و بلز رو بلد باشن و سپس باید سنجید خود کودک به چه سازی علاقه ی بیشتری دارد.
   هرجا سوالی داشتید خوشحال میشیم با ما تماس بگیرید
   ۰۲۱۲۲۵۸۷۵۸۷_۰۲۱۲۲۵۸۰۵۰۵
   برای شما آرزوی موفقیت را داریم.

   پاسخ
  • پشتیبانی سایت مجسمه سازی
   پشتیبانی سایت مجسمه سازی گفته:

   سلام دوست عزیز.
   امیدوارم شاد و سلامت باشید.
   با توجه به شرایطی که ذکر کردید، فرزند شما ابتدا می بایست کلاس های ارف را شرکت کنند و بعد از آموزش نت خوانی، آموزش پیانو را شروع کنند.
   موفقیت فرزند شما هدف ماست.سربلند باشید.

   پاسخ
  • پشتیبانی سایت مجسمه سازی
   پشتیبانی سایت مجسمه سازی گفته:

   سلام دوست عزیز.
   تشکر. امیدوارم شاد و سلامت باشید.
   بچه های عزیز از سن ۳ سال به بالا می توانند در کلاس های ارف شرکت کنند.
   سربلند و موفق باشید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *