ساخت آرماتور

ساخت آرماتور ؛ چگونه یک آرماتور مجسمه سازی متعادل ایجاد کنیم؟

فهرست عناوین

آیا با نحوه ساخت آرماتور مجسمه سازی آشنایی دارید؟ یکی از بخش های جذاب در هنر مجسمه سازی، هنر آرماتور است. در این تکنیک آرماتورهایی برای مجسمه هایی که حالتی متعادل دارند یا به نظر می رسد موقعیت شان غیر قابل اطمینان است، ساخته می شود. در این تکنیک مجسمه ها از ترکیب آرماتورها با خاک رس پلیمری ایجاد می شوند. البته علاوه بر این نوع خاک رس، با هر نوع خاک رس دیگری که بتواند با آرماتورهای سیمی کار کند، مانند پلاستین یا خاک رس خشک نیز می توان این کار را انجام داد.

برخی از انواع خاک رس با این نوع تکنیک آرماتور بندی خوب کار نمی کنند. برای مثال خشتی که در کوره پخته می شود، نمی توان از آرماتورهای سیمی برای آن استفاده کرد. در نتیجه نمی توان آرماتورها را با هر نوع خاک رسی امتحان کرد.

تکنیک استفاده از آرماتورها برای مجسمه سازی یک تکنیک به مراتب پیشرفته است. در نتیجه باید قبل از امتحان کردن این تکنیک حتما با مجسمه سازی و کار با مدل های ساده تر آرماتورهای سیمی راحت باشید و بتوانید آنها را انجام دهید. در این جا می خواهیم در خصوص آرماتور بندی در مجسمه سازی به منظور متعادل کردن آنها صحبت کنیم.

چرا به ساخت آرماتور نیاز است؟

هدف اصلی آرماتور دادن به مجسمه ها، ساختار داخلی دادن به یک مجسمه و گاهی بزرگ کردن آن است تا از خاک رس کمتری استفاده کند. این مانع از افتادن یا ترک خوردن خاک رس می شود. به طور کلی هرچه شکل بزرگ تر و پیچیده تر باشد آرماتورها اهمیت بیشتری می یابند و استفاده از آنها به منظور تعادل بخشیدن به ساختار یک مجسمه بیشتر ضرورت می یابد.

برای یک ژست بزرگ تر و اصلی که نیاز به یک نقطه تعادل بین فیگور و پایه دارد (دویدن، رقصیدن، و غیره) تمام وزن و استرس روی آن نقطه خواهد بود، بنابراین قوی کردن آن تا حد ممکن بسیار مهم است. این جاست که برای تعادل بخشیدن به ساختار از آرماتورها استفاده می شود.

How to Create a Balancing Sculpture Armature 2 - ساخت آرماتور ؛ چگونه یک آرماتور مجسمه سازی متعادل ایجاد کنیم؟

ابزار مورد نیاز برای ساخت آرماتور مجسمه سازی

حال که به دلیل و اهمیت استفاده از آرماتورها در مجسمه سازی پی بردیم، سوال مهم این جاست که از چه ابزار و متریالی باید برای ساخت این آرماتورها استفاده کرد؟ در این جا برخی از این ابزارها را معرفی خواهیم کرد. البته این لیست کاملی از آن چه ممکن است برای ایجاد آرماتور خود نیاز داشته باشید نیست، اما معمولا پرکاربردترین ابزار و موادی که برای ساخت آرماتورها استفاده می شود، شامل این ابزار و مواد است.

بهترین ابزارها شامل سیم بر، دم باریک، اره یا تیغه های برش چند منظوره، گیره نیمکتی، ابزار و مته های مختلف و … می شود. از جمله مواد مورد استفاده نیز شامل سیم آرماتور یا سیم آلومینیومی نرم، سیم های روکش دار، میله برنجی یا میله فولادی در اندازه های 1.8 اینچ قطر یا کوچک تر، لوله های برنجی مربعی شکل و … می شود. مطمئن شوید که میله برنجی می تواند در لوله های برنجی جای بگیرد. چسب نیز از دیگر موادی است که به آن نیاز دارید. چسب اپوکسی می تواند یکی از بهترین گزینه ها باشد، اما با این حال گزینه های متعددی در دسترس است که می توان از آن ها برای چسباندن جزئیات مختلف بهره برد.

نکته ای که در این زمینه و انتخاب مواد و ابزار مورد نیاز خود باید در نظر داشته باشید این است که این متریال و ابزار جهت ساخت آرماتورهایی در مجسمه سازی با ارتفاع کمتر از 18 اینچ کاربرد دارند و با مقیاس های کوچک کار می کنند. در صورت کار در مقیاس های بزرگ تر یا ساخت مدل های پیچیده تر، احتمالا به ابزارهای متنوع تری از جمله آرماتور های جوش داده شده نیاز خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: مراحل سفالگری

متریال مورد نیاز برای ساخت پایه مجسمه

مرحله مهم بعدی در ساخت آرماتورها برای مجسمه سازی، انتخاب پایه مناسب است. این بستگی به این دارد که قطعه نهایی شما چه خواهد بود. طراح اصلی این ایده یعنی شریل، اغلب از پلاک های چوبی کوچک موجود در فروشگاه صنایع دستی، قطعات کوتاه رولپلاک با قطر بزرگ، تکه های چوب ضایعات و غیره استفاده می کند.

برخی نیز استفاده از چوب ناتمام را ترجیح می دهند فقط به این دلیل که تهیه آن آسان است. اگر با خاک رس پلیمری کار می کنید از تخته سه لا استفاده نکنید زیرا چسب های استفاده شده ممکن است مواد شیمیایی آزاد کنند که در صورت گرم شدن نباید آنها را تنفس کنید. علاوه بر این می توان از ورقه های آلومینیومی، پیچ و مهره، واشر یا سایر قطعات سخت افزاری نیز برای ساخت این پایه استفاده کرد. این قطعات سخت افزاری می توانند در صورت نیاز به عنوان وزنه تعادل مورد استفاده قرار بگیرند. البته کاربرد بسیاری از این ابزارها برای تکنیک های خاصی است و ممکن است به تمام آنها نیازی نباشد.

bronce art deco Balancing - ساخت آرماتور ؛ چگونه یک آرماتور مجسمه سازی متعادل ایجاد کنیم؟

مرحله ساخت مفهوم اصلی مد نظر شما

این سبک از ساخت مجسمه از آن دست مدل هایی نیست که بتوان راحت با آن کار کرد یا آن را حالت داد. ساختن یک آرماتور و شکل دادن و ژست دادن به آن بسیار جذاب است. اما واقعا نمی توان به همین راحتی ها با این نوع از مجسمه این کار را انجام داد، چرا که در نهایت همه چیز فرو می ریزد یا می شکند.

از طرف دیگر در نظر داشته باشید که برای خم کردن میله های برنجی یا فولادی به نیروی زیادی نیاز است و بدون داشتن بازو و دست هایی قوی، خم کردن آنها به همین راحتی ها نخواهد بود. در این شرایط به گیره نیمکتی یا سایر ابزارهای مناسب نیاز خواهید داشت.

ساختن آرماتور برای مجسمه سازی بخش بسیار مهمی از فرایند کار را تشکیل می دهد. در نتیجه در این مرحله و در این مقاله تنها می توان بخشی از دستورالعمل های گسترده انجام کار را ارائه داد. در نتیجه برای شروع کار قطعا به یک ایده نیاز خواهید داشت. در ادامه برخی از ایده های ژست مناسب برای ساخت آرماتورها را جهت گرفتن ایده ای مناسب با آن چه در ذهن دارید، بررسی خواهیم کرد.

بیشتر بدانید: سفالگری چیست؟

بهترین ژست های مجسمه سازی مناسب برای ساخت آرماتور

همان طور که گفته شد ساختن آرماتورها برای مجسمه سازی در مرحله اول نیاز به یک ایده دارد. اما با این حال یک سری از ژست ها را می توان به عنوان بهترین گزینه برای این تکنیک در نظر گرفت. این ژست ها شامل موارد زیر می شوند:

  • آرماتورهایی در حال دویدن
  • آرماتورهایی در حال رقصیدن
  • آرماتورهایی در حال پرواز کردن
  • و آرماتورهایی در حال پریدن

برای ساخت این ساختارهای پایه ای بهتر است به ژست های عملی برای انسان ها یا حیوانات فکر کنید که به یک نقطه تعادل کوچک مانند پا، پنجه یا دست نیاز دارند.

01FhodsonOff Balance - ساخت آرماتور ؛ چگونه یک آرماتور مجسمه سازی متعادل ایجاد کنیم؟

ایجاد طرح اولیه برای کار

مرحله بعدی در اجرای این تکنیک، ایجاد یک طرح است. برای این مرحله کافی است چند طرح مفهومی و خشن را ایجاد کنید. نیازی به عالی بودن این طرح ها نیست. در واقع بهتر است خیلی نگران تمیزی و ظرافت کار در این مرحله نباشید، چرا که خوب بودن طراحی ها چندان اهمیتی ندارد. تنها کافی است یک طرح اولیه را ترسیم کرده و بهترین ایده را برای ساخت مجسمه خود انتخاب کنید.

مرحله تصحیح یا فیلتر کردن

تا این جای کار مراحل ساخت آرماتورها برای مجسمه سازی را به خوبی برداشته اید. حال نوبت به مرحله تصحیح کار می رسد. اکنون شروع به جمع آوری مواد مرجع کنید. عکس ‌هایی را پیدا کنید که ژست ‌های مشابه یا همان را نشان می‌دهند یا از خودتان یا یکی از دوستانتان به عنوان مدل استفاده کنید و خودتان چند عکس بگیرید.

همچنین منابعی برای پایه، لباس و غیره پیدا کنید. بهتر است یک فولدر برای این پروژه های خاص ایجاد کرده و تمام عکس های مناسب در این خصوص را در این پوشه جمع آوری کنید. البته ممکن است از تمام آنها استفاده نکنید، اما داشتن مجموعه ای کامل از آنها بهتر است. داشتن این تصاویر می تواند موجب شود تمام جزئیات پیش روی شما باشد و دیگر برای ایجاد بافت یا افزودن برخی از جزئیات در حین مجسمه سازی نیازی به جست و جو نداشته باشید.

این مرحله ای است که طرح مفهومی نهایی خود را ایجاد می کنید. اگر تمایل دارید نقشه های مفهومی بسیار واقعی و دقیقی داشته باشید، بهتر است این مراحل را انجام دهید. البته بسیاری ترجیح می دهند طرح مفهومی بسیار ساده و ابتدایی را ایجاد کنند تا در حین کار آزادی عمل بیشتری برای تغییر دادن جزئیات داشته باشند. این به خلاقیت متفاوت هنرمندان بستگی دارد.

How to Create a Balancing Sculpture Armature - ساخت آرماتور ؛ چگونه یک آرماتور مجسمه سازی متعادل ایجاد کنیم؟

مراحل ساخت آرماتور برای مجسمه سازی

قدم اول، برنامه ریزی برای آرماتور

بهترین رویکرد برای ساخت آرماتورها برای مجسمه سازی تهیه یک راهنمای آماتور پوز است. این به عنوان یک طرح برای ساختمان آماتور در نظر گرفته می شود. بنابراین باید حتما به نسبت ها توجه زیادی داشته باشید، زیرا اگر پاها را در این جا خیلی بلند تر از حد معمول بگیرید، در مجسمه تمام شده نیز خیلی بلند خواهند بود. بسته به میزان پیچیدگی ژست ممکن است لازم باشد طرح هایی از بیش از یک منظر را ایجاد کنید.

اگر از طراحی روی کاغذ استفاده می کنید، بهت راست اندازه های ترسیم شده دقیقا اندازه مجسمه تمام شده ای که می خواهید بسازید باشد. اگر به صورت دیجیتالی طراحی می کنید، مطمئن شوید که بوم شما به اندازه کافی بزرگ است که بتوانید آن را در مقیاس مجسمه خود چاپ کنید. زمانی که طرح پایه را دارید، می توان از روی آن آرماتورها را ایجاد کرد. استفاده از رنگ های مختلف نیز می تواند در این زمینه کمک کننده باشد. می توانید از طرح تمام شده با خطوط آرماتور، به عنوان راهنمای خود برای ساخت آرماتور استفاده کنید.

بیشتر بدانید: منبت کاری چیست ؟ + راهنمای کامل مبتدیان و سوالات متداول مهم

قدم دوم ساخت آرماتور ، آماده سازی آرماتور

بعد از این که حالتی را که می خواهید در آماتور سیم نرم به دست آوردید، تصمیم بگیرید که در چه نقطه ای می خواهید مجسمه مورد نظر پایه را لمس کند. این معمولا یک اندام است، بنابراین میله باید به شکل اندام خم شود. به حداقل 1/2 اینچ میله که در زیر نقطه تعادل باقی مانده است نیاز دارید. این همان چیزی است که در پایه قرار می گیرد. بنابراین میله باید تا آن جا که ممکن است به داخل بدنه مجسمه کشیده شود.

برای خم کردن میله به شکل مناسب از گیره نیمکتی یا گیره سنگین برای محکم کردن میله استفاده کنید و از وزن بدن خود یا چکش برای خم کردن میله به شکل مناسب کمک بگیرید.

میله خم شده را با اندام مجسمه ای که استفاده می کنید مطابقت دهید و آنها را با سیم فلورال به هم وصل کنید. پس از سیم کشی آنها، مقداری چسب اپوکسی دو قسمتی را با هم مخلوط کرده و پوشش خوبی به آن ناحیه بدهید.

قدم سوم ساخت آرماتور ، وصل کردن پایه

آخرین قدم در ساختن آرماتورها برای مجسمه سازی، وصل کردن پایه است. در این مرحله باید نقطه ای را روی پایه مورد نظر که می خواهید مجسمه شما آن جا را لمس کند، علامت بزنید. در پایه با استفاده از دریل یک سوراخ ایجاد کنید و این سوراخ را با اپوکسی دو قسمتی پر کنید و بخش انتهایی میله را در این سوراخ قرار دهید. به این ترتیب یک آرماتور متعادل آماده دارید که می توانید خاک رس را به آن اضافه کنید.

How to Create a Balancing Sculpture Armature4 - ساخت آرماتور ؛ چگونه یک آرماتور مجسمه سازی متعادل ایجاد کنیم؟

نکات مهم مجسمه سازی

در این جا نحوه استفاده و ساختن آرماتورها برای مجسمه سازی را بررسی کردیم. حال به نکاتی می پردازیم که دانستن آنها می تواند در روند مجسمه سازی بسیار موثر باشد. اولین مورد این که در مجسمه سازی باید حتما از یک پایه پهن یا پایه ای با وزن کافی استفاده کرد تا مجسمه روی آن واژگون نشود.

اگر پایه مورد استفاده در مجسمه سازی به اندازه کافی سنگین یا بزرگ نباشد، ایجاد یک مجسمه سنگین که مرکز جرمی آن موجب واژگونی مجسمه شود، اجتناب ناپذیر است. اگر به اضافه کردن وزن بیشتری به پایه نیاز داشته باشید، مهره ها و سایر سخت افزار ها می توانند کارایی خوبی داشته باشند. این مهره ها و سخت افزار ها را می توان به راحتی با خاک رس یا بتونه اپوکسی پوشاند.

بتونه های اپوکسی برای تقویت آرماتورها بسیار عالی هستند. برخی از این ترکیبات بسیار ارزان و در دسترس اند و کارایی بالایی نیز دارند. در خصوص استفاده از خاک رس پلیمری نیز بهتر است نسبت به پخت آن دقیق بود. اگر خاک رس به طور کامل پخته نشود، ترک می خورد. با استفاده از این نکات در ساختن آرماتورها برای مجسمه سازی، می توان از این تکنیک به منظور ساخت مدل هایی بسیار زیبا، دارای تعادل و با دوام استفاده کرد.

Advertisement

.

  دوره های آموزش آنلاین و غیرحضوری
تصویرگران پویا اندیش
مدارک معتبر و قابل ترجمه
 

Rate this post
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق سایت محفوظ و متعلق به مرکز تخصصی آموزش مجسمه سازی و هنرهای تجسمی - موسسه تصویرگران پویا اندیش می باشد .